O projekcie

Mapa miejsc wytchnienienia


Co to jest mapa miejsc wytchnienia w Poznaniu?

To pilotażowy projekt. Powstał na Poznań Design Festiwalu we współpracy z Wydziałem Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Ma pomóc zidentyfikować i promować przestrzenie sprzyjające relaksowi w mieście. 


Gdzie można odnaleźć miejsca wytchnienia w Poznaniu?

Mapa obejmuje dwa główne obszary, które różnią się lokalizacją i charakterem. Zbadało je blisko 40 osób, zaangażowanych w projekt. Pierwsza grupa badaczy skupiła się na strefie w promieniu kilometra od poznańskiego ratusza, m.in. na historycznej Śródce. Jej celem było znalezienie łatwo dostępnych miejsc, które oferują mieszkańcom przestrzeń do odpoczynku w centrum miasta. Druga grupa pracowała wokół obszarów Kampusu Piotrowo, Jeziora Malta oraz Wartostrady. Te tereny są chętnie odwiedzane przez studentów i mieszkańców, którzy mają jednak różne wymagania wobec nich. Nie zawsze są też ogólnodostępne, co zostało wzięte pod uwagę przy ich mapowaniu.


Co stało się później?

Po zakończeniu procesu badawczego i wytypowaniu konkretnych lokalizacji przez obie grupy, podczas letniej edycji Poznań Design Festiwalu testowaliśmy wybrane miejsca z mapy. W proces oceny tych przestrzeni zaangażowali się mieszkańcy. W trakcie cyklu warsztatów zachęcaliśmy do dyskusji na temat funkcjonalności wytypowanych wcześniej miejsc wytchnienia oraz do podzielenia się subiektywnymi wrażeniami o nich. Warsztatowicze dodali też własne, nowe kryteria, jakie powinny według nich spełniać przestrzenie, sprzyjające relaksowi w mieście. Podzielili się też z nami słowami, które kojarzą się im z wytchnieniem. W efekcie powstała unikalna chmura słów – swoisty wykres, który jak lustro odzwierciedla różne potrzeby mieszkańców związane z odpoczynkiem w miejskim środowisku.


Ty też możesz poznać efekty naszej pracy

Zebraliśmy słowa i wnioski ze spotkań. Podzielimy się nimi w specjalnej publikacji, która posłuży jako poradnik dla projektantów miejsc wytchnienia. Nie tylko tych w Poznaniu, ale też w innych miastach w Polsce. To pilotaż, ale już teraz zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby kontynuować mapowanie miejsc wytchnienia w innych dzielnicach naszego miasta. Chcemy, żeby mapa stała się wartościowym źródłem inspiracji i wiedzy, które wspiera tworzenie przyjaznych i zrównoważonych przestrzeni miejskich. I które pomoże mieszkańcom odnaleźć wytchnienie w Poznaniu.
Na stronie projektu podzieliliśmy się też specjalnie przygotowanym zestawem ćwiczeń. Każdy chętny może go pobrać i relaksować się z nim w wybranych wytchnieniowych miejscach.

Miejsca wytchnienia pod okiem mgr inż. arch. Agnieszki Ośmielak-Stankiewicz opracowali:

Olga Czajka, Maja Dudkiewicz, Marcelina Góral, Jakub Kawałko, Martyna Kośmider, Łucja Kozłowska, Mateusz Kubsik, Filip Mackiewicz, Urszula Matusiak, Zuzanna Parol, Julia Ratajczyk, Nikola Rymczuk, Beata Semieniuk, Dominika Skokowska, Magdalena Szymańska, Julia Wysocka, Monika Żytkiewicz.

Miejsca nieoczywiste pod okiem dr inż. arch. Bartosza Kaźmierczaka opracowali:

Jakub Barczyński, Zuzanna Berdzińska, Kacper Bochyński, Katarzyna Dutkiewicz, Nikodem Lisiecki, Oscar Maliński, Florentien Meijer, Amelia Mosek, Yana Rachkouskaya, Kamila Ręklewska, Helena Siemieniak, Weronika Stolarska.